CERES BUS

ceres-liner-bus.jpg

 

CERES BUS SCHEDULES AND FARES

Origin

Destination

Class

Price

Araneta Bus Port 

Aklan

AC 2x2

₱712.00+

Araneta Bus Port 

Antique

AC 2x2

₱762.00+

Araneta Bus Port 

Capiz

AC 2x2

₱762.00+

Araneta Bus Port 

Iloilo

AC 2x2

₱861.00+

Dumaguete

Cebu

AC

₱340.00+

 

CERES Bus Dumaguete to Cebu Schedules

 

Route

Departure

Dumaguete - Cebu

3:15AM, 4:15AM, 5:45AM, 6:30AM, 8:20AM, 9:15AM, 10:15AM, 11:20AM, 2:15PM, 10:30PM

Cebu - Dumaguete

6:00AM, 7:00AM, 9:00AM, 10:00AM, 11:30AM, 1:00PM, 2:00PM, 4:00PM, 6:00PM, 11:00PM

 

CERES Bus Manila to Aklan Schedules

Find Tickets

Route

Departure

Araneta Bus Port - Altavas, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Altavas, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Balete, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Banga, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Caticlan, Malay, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Ibajay, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Kalibo, Aklan

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Tangalan, Aklan

8:00AM, 5:30PM

 

CERES Bus Manila to Antique Schedules

Find Tickets

Route

Departure

Araneta Bus Port - Anini-Y, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Bugasong, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Culasi, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Dao / Tobias Fornier, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Hamtic, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Pandan, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Patnongon, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - Sibalom, Antique

9:00AM

Araneta Bus Port - San Jose, Antique

9:00AM

 

CERES Bus Manila to Capiz Schedules

Find Tickets

Route

Departure

Araneta Bus Port - Bailan, Pontevedra, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Cuartero, Capiz

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Dumarao, Capiz

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Ivisan, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Lotudlotud, Pres Roxas, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Mambusao, Capiz

8:00AM, 5:30PM

Araneta Bus Port - Panitan, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Pilar, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Roxas City, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Sapian, Capiz

10:00AM

Araneta Bus Port - Sigma, Capiz

8:00AM, 5:30PM